Aromaterapie

Co je to AROMATERAPIE?

Jedná se o velice jemnou terapii vůněmi.  Nejčastějším nástrojem aromaterapeutů je éterický olej ( nebo výrobky s éo) získaný z rostlinných silic. Dalším nástrojem jsou rostlinné oleje (mandlový, olivový, šípkový..). Kombinace těchto dvou nástrojů je nejčastěji využívaná také maséry.

Co je to ÉTERICKÝ OLEJ?

Je to podstata-esence dané rostliny. Nejsou to pouze látky které by těšili náš nos a posléze přes vůni i duši, ale především působí i na naše fyzické tělo. Spouští důležité biologické procesy, které přináší žádoucí účinky podle druhu silice.  Éterické oleje se získávají procesem destilace. Výjimkou jsou éterické oleje z citrusových plodů, získávají se totiž lisováním.

Byť mají v názvu slovíčko oleje, o oleje se nejedná. Toto označení mají především proto, že jsou lehčí než voda. Zároveň jsou látky těkavými, proto dokážou svou vůni rychle rozprostřít v prostoru a navodit tak zcela jinou  atmosféru.

Kontakt s pokožkou probíhá vždy v ředěné formě ( s rostlinnými oleji, v krému, v medu,..).

Základní PILÍŘE při práci s ÉTERICKÝMI OLEJI 

Znalost – intuice – zvídavost

Hned první bod, tedy znalost, je klíčový. Vědět co je to, kolik čeho aplikovat, v jakém ředění, jak působí, v jakou denní dobu..  Znalost toho který éterický olej zvyšuje/snižuje tlak, ohřívá, chladí. Které éterické oleje navozují odpočinek, které naopak stimulují k výkonu. Co rozhodně nepoužít když je žena těhotná. Atd..

Ve chvíli kdy mám pevný základ utvořených ze znalostí, přichází na řadu intuice. Pomáhá ti si s tím více hrát. Nabádá tě k různým kombinacím které by tě bez ni třeba ani nenapadli. Celkově ti připomíná že je tu i jiný způsob k léčení/ k potěšení sebe sama než jsou léky, alkohol,..

3. pilíř – zvídavost. Velmi dobrá kamarádka od slečny Intuice i Znalosti. Je to ta, která tě žene dopředu. Chce znát nové éterické oleje a jejích účinky. Ukazuje ti že je na trhu více dodavatelů z kterých si můžeš vybrat, a že by bylo tedy fajn si o nich i něco zjistit než se rozhodneš pro některé z nich..

Pokud chceš sám doma éterické oleje začlenit do běžného fungování, mám pro tebe dobrou zprávu.  Pracovat s nimi lze velmi účinně i bez škol, či rozsáhlých školení. 3 výše zmíněné pilíře však prosím nepřeskakuj. Hledej si informace, nech se vést vnitřním hlasem, buď zvídavý.

PŘESAH DOBRÉHO AROMATERAPEUTA

Aromaterapeut se podle výše zmíněných pilířů také řídí. Má však daleko větší přesah i hloubku v celé této oblasti.

ODBORNOST – jde hlouběji a hlouběji. Hledá souvislosti. Účasní se vědeckých přednášek. Ptá se často na otázky proč, jak.. 

SEBEVĚDOMÍ – Je si sám sebe vědom. Nebojí se hrábnout do všech svých složek. Zkoumá své vědomí i podvědomí. Jsou mu velice blízké terapie všeho druhu. Ví kdo je. Ví co jeho je a co už není. Je si vědom svých kvalit, záporů. Dokáže říct ne. Nepracuje na úkor sebe.

SEBELÁSKA – ctí své biologické cykly. Dobře se o sebe stará. Pečuje s láskou o své tělo, duši i mysl. Dopřává si zdravý spánek, jídlo.  Má se rád, tedy může mít rád i své klienty.

SEBEROZVOJ – nikdy nestojí na místě. Má chuť se rozvíjet. Posouvá své hranice komfortu. Rozvíjí svou osobnost. Chce být lepším člověkem, tedy i lepším a kvalitnějším aromaterapeutem.

UMĚNÍ TRPĚLIVOSTI – ví, že vše má svůj čas. Nic a nikoho nepředbíhá. 

ZAMĚŘENÍ – ví kam jde. Je zaměřený určitým směrem. Pro někoho to mohou být masáže, kosmetika. Pro jiné zase terapie slovem, tancem..

V zahraničí je aromaterapie uznávaná a ceněná profese. U nás v ČR lze oficiálně aromaterapii pracovně využívat jenom jako navázanou složku na masáže. Hojně se však opět využívá v porodnictví, při sportu, různých druzích terapie (regresní terapie, atd.. )

NOVINKA či TRADICE?

První doložené fakta jsou až  5000 let nazpátek. Konkrétně v oblasti dnešního orientu.

Už i naši předkové si byli velice dobře vědomi léčebného působení rostlin, extraktů, pryskyřic.. K těm, které mimo zázračné účinky také krásně voněli, se všichni rádi vraceli. Aromaterapie si tedy brzo našla své nadšence. O tom bude však řeč zase v jiném článku..

Nyní považuji úkol seznámit tě s aromaterapii za hotovou! Psát by se dalo do nekonečna ( neboj, články budou postupně přibývat). Nad vlastní přímou zkušenost ale není. Pokud to tak cítíš a máš chuť ponořit se do tajů vůní a doteků, nezapomeň že mé ruce jsou již připravené. Formou masáže ti tuto zkušenost ráda předám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *